TEMPLATE - Globtrotuar

Przejdź do treści

Menu główne:

TEMPLATE

PODRÓŻE
W głębi wyspy znajduje się słynący z cudów monastyr Agía Triáda oraz monumentalna współczesna bazylika pod wezwaniem świętego Nektariusza (Agios Nektarios). Był on jedynym prawosławnym święty, który został beatyfikowany w XX w.


Fort San Jeronimo / Porobelo.
W głębi wyspy znajduje się słynący z cudów monastyr Agía Triáda oraz monumentalna współczesna bazylika pod wezwaniem świętego Nektariusza (Agios Nektarios). Był on jedynym prawosławnym święty, który został beatyfikowany w XX w.
Cerkiew klasztorna (bazylika) został wybudowany w latach 1904-1910 przez biskupa Pentapolis - Nektariusza Kefalasa, przy czym jej projekt był wzorowany na kościele św. Zofii w Konstantynopolu. Bazylika została wzniesiona z dwiema dzwonnicami różnej wysokości, oraz kaplicą zwieńczoną potężną kopułą. W samej Bazylice wart uwagi jest ołtarz oraz ułożona przed nim mozaika przedstawiającą wyspy archipelagu sarońskiego. Bazylika jest położona około 6 km od miasta Egina; wstęp do świątyni jest bezpłatny.KIEDY JECHAĆ
Latem w centralnym Iranie jest bardzo gorąco (nawet 40°C), dlatego też wyprawę do Jazdu najlepiej zorganizować wczesną wiosną lub jesienią, np. w październiku.

KOMUNIKACJA
Po Iranie najlepiej poruszać się autobusami (bilet na trasie Teheran – Jazd kosztuje ok. 500 tyś riali czyli 45 zł, podróż trwa ok. 6,5 godz.). Wybierać może spośród wielu przewoźników oraz autobusów rożnych klas, włącznie z bardzo wygodną kategorią VIP (Volvo

ZAKWATEROWANIE
Warto szukać tradycyjnych hoteli, mieszczących się w budynkach w irańskim stylu z ogrodami na zamkniętych dziedzińcach. Alternatywą może być nocleg w kwaterze prywatnej z całodziennym wyżywieniem (200-250 zł dla dwóch osób).

KULINARIA
Dla amatorów słodkich przekąsek polecam pashmak  czyli irańską wersją waty cukrowej oraz oczywiście baghlavę.  

ZAKUPY & PAMIĄTKI
Klasycznym zakupem jakiego dokonują w Jazdzie turyści jest irański jedwab (tzw. tirma), szkło oraz oczywiście dywany, a raczej dywaniki bo prawdziwe, pełnowymiarowe kobierce kosztują kilka (5 a nawet 10) tyś dolarów.
ENGLISH SUMMARY
Flores

Best time to visit:
Best time to go is between in the Autumn. Most visitors stay one night on the boats or at Komodo and only do the short hike to Banu Nggulung. It is worth to consider  two days stay and the climb to the Gunung Ara hill (15km, five hours return).
 
Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem (*)

Brak komentarzy
(C) Jacek Zabielski kontakt@globtrotuar.pl
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego