TEMPLATE - Globtrotuar

Przejdź do treści

Menu główne:

TEMPLATE

PODRÓŻE
W głębi wyspy znajduje się słynący z cudów monastyr Agía Triáda oraz monumentalna współczesna bazylika pod wezwaniem świętego Nektariusza (Agios Nektarios). Był on jedynym prawosławnym święty, który został beatyfikowany w XX w.


Fort San Jeronimo / Porobelo.
W głębi wyspy znajduje się słynący z cudów monastyr Agía Triáda oraz monumentalna współczesna bazylika pod wezwaniem świętego Nektariusza (Agios Nektarios). Był on jedynym prawosławnym święty, który został beatyfikowany w XX w.
Cerkiew klasztorna (bazylika) został wybudowany w latach 1904-1910 przez biskupa Pentapolis - Nektariusza Kefalasa, przy czym jej projekt był wzorowany na kościele św. Zofii w Konstantynopolu. Bazylika została wzniesiona z dwiema dzwonnicami różnej wysokości, oraz kaplicą zwieńczoną potężną kopułą. W samej Bazylice wart uwagi jest ołtarz oraz ułożona przed nim mozaika przedstawiającą wyspy archipelagu sarońskiego. Bazylika jest położona około 6 km od miasta Egina; wstęp do świątyni jest bezpłatny.KIEDY JECHAĆ
Latem w centralnym Iranie jest bardzo gorąco (nawet 40°C), dlatego też wyprawę do Jazdu najlepiej zorganizować wczesną wiosną lub jesienią, np. w październiku.

KOMUNIKACJA
Po Iranie najlepiej poruszać się autobusami (bilet na trasie Teheran – Jazd kosztuje ok. 500 tyś riali czyli 45 zł, podróż trwa ok. 6,5 godz.). Wybierać może spośród wielu przewoźników oraz autobusów rożnych klas, włącznie z bardzo wygodną kategorią VIP (Volvo

ZAKWATEROWANIE
Warto szukać tradycyjnych hoteli, mieszczących się w budynkach w irańskim stylu z ogrodami na zamkniętych dziedzińcach. Alternatywą może być nocleg w kwaterze prywatnej z całodziennym wyżywieniem (200-250 zł dla dwóch osób).

KULINARIA
Dla amatorów słodkich przekąsek polecam pashmak  czyli irańską wersją waty cukrowej oraz oczywiście baghlavę.  

ZAKUPY & PAMIĄTKI
Klasycznym zakupem jakiego dokonują w Jazdzie turyści jest irański jedwab (tzw. tirma), szkło oraz oczywiście dywany, a raczej dywaniki bo prawdziwe, pełnowymiarowe kobierce kosztują kilka (5 a nawet 10) tyś dolarów.
 
Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem (*)

Brak komentarzy
(C) Jacek Zabielski kontakt@globtrotuar.pl
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego