Czas zadbać o buty - Globtrotuar

Przejdź do treści

Menu główne:

Czas zadbać o buty

EKWIPUNEK > GARDEROBA
Nawet najlepsze buty turystyczne (trekkingowe)  trzeba odpowiednio konserwować i przechowywać. Oczywiście żadne buty nie są wieczne jednak gdy zainwestujemy w obuwie, warto przedłużyć ich żywotność do maksimum. Poniżej kilka podstawowych zasad, które sprawią, że buty będą służyć latami.

Jak czyścić buty trekkingowe?
Butów co do zasady lepiej nie prać tylko czyścić je gąbką lub szczoteczką. Jeśli pranie jest bezwzględnie konieczne to buty wykonane z materiałów syntetycznych należy moczyć w niewysokiej temperaturze, z użyciem preparatów do regeneracji odzieży outdoorowej. W ostateczności można użyć delikatnych detergentów. Oczywiście buty uprzednio trzeba rozsznurować i wyjąc z nich wkładki.

Co do zasady lepiej ograniczyć proces czyszczenia do usunięcia zabrudzeń zewnętrznych miękką szczotką. Podeschnięte błoto lepiej wykruszać niż spierać.
Jeśli zabrudzenia są trudne do usunięcia na sucho można skorzystać z bieżącej wody. W przypadku butów skórzanych należy stosować specjalne środki do czyszczenia skóry. Próba użycia mydła może jedynie zaszkodzić impregnacji  większości typów skóry. Wnętrze buta najlepiej czyścić za pomocą gąbki lub miękkiej szczotki przy użyciu zimnej lub letniej wody.
(1) Czyszczenie buta: usunąć wkładki i sznurowadła, podsuszyć buty po czym wykruszyć błoto i oczyścić buty z piachu korzystając z miękkiej szczotki. (2)  Oszczędnie stosować wodę; wykorzystywać ośrodek czyszczące rekomendowane przez producentów. (3) Buty w trakcie suszenia warto wypchać papierem by uniknąć defasonacji.  (4) Impregnacja butów skórzanych powinna być wykonywana woskiem, delikatnie wcieranym w skórę.  
Jak suszyć buty trekkingowe?
Mokre buty należy suszyć stawiając je w przewiewnym i zacienionym miejscu. Jeśli są bardzo mokre, do środka można włożyć papier (ręczniki lub papier toaletowy, raczej nie należy używać gazet) zmieniając go co pół godziny. Butów nie należy suszyć  przy kaloryferze, przy kominku, ogniu lub innych źródłach ciepła. Plastik i guma mogą się stopić, a skóra spalić, zacząć pękać oraz odkształcać się. Każda warstwa pokrycia inaczej zareaguje na temperaturę i buty się zdeformują. Oczywiście w sytuacja podbramkowych lepiej skorzystać z ogniska niż ruszyć na szlaka w mokrych butach.
Gdy buty przemokną w trakcie górskiej wyprawy można  korzystać ze specjalnych suszarek z delikatnym nawiewem ciepłego powietrza, które są dostępne w wielu alpejskich schroniskach. W ekstremalnych sytuacjach należy włożyć buty do śpiwora. Jeśli zamarzną, nie założymy ich następnego dnia, a rozgrzewanie nad kuchenką skończy się uszkodzeniem ich struktury.
Nigdy nie należy chować mokrego lub wilgotnego obuwia w plastikowych torbach bo tam na pewno nie wyschną.

Jak impregnować buty turystyczne?
Nawet buty wykonane z wodoodpornej membrany  trzeba raz na jakiś czas zaimpregnować. Operację taką trzeba wykonać specjalnymi preparatami, zupełnie innymi od tych jakich używa się do impregnacji namiotów czy kurtek. Nie stosowanie się do rekomendacji producentów w tym zakresie grozi, zatkaniem membrany i zniszczeniem jej termo-aktywnych właściwości. Oczywiście innych preparatów używa się do syntetyków (aerozole, płyny), a innych do skóry (woski).

W przypadku butów wykonanych z tkanin syntetycznych stosuje się środki impregnacyjne w sprayu. Należy je zastosować od razu na nowych butach, a później po każdym kolejnych czyszczeniu, zawsze na suchym i czystym obuwiu. Warto pamiętać, że impregnacja osiąga pełną skuteczność dopiero po ok. 24 godzinach. By uzyskać zadowalający efekt pojemnik z preparatem w spray’u należy trzymać w odległości około 30 cm od buta, a w przypadku emulsji, do jej nałożenia użyć miękkiej gąbki po czym pozostawić ją do wyschnięcia przez dobę. Nie należy zapominać także o sznurowadłach i języku.
W przypadku butów skórzanych impregnacja odbywa się przez woskowanie suchej skóry, w którą wmasowuje się substancję konserwującą. Po każdym użyciu takiego preparatu skóra nubukowa i zamsz nieznacznie ciemnieją; by uniknąć tego efektu można usunąć nadmiar wosku przy użyciu specjalnej szczoteczki.

Dobrze zadbane buty to takie, które są pozbawione pęknięć w miejscu zgięć. Przetarte wyściółki, wkładki, przykry zapach potu, dziury w pokryciu czy zdewastowany wibram oznaczają, że buty są do wyrzucenia. W takim wypadku nie ma mowy o jakiejkolwiek reklamacji, producent ją odrzuci argumentując, że nie dbaliśmy należycie o jego produkt.
Na koniec warto jeszcze dodać, że buty należy przechowywać w pozycji pionowej, nie ściśnięte, w suchym, dobrze wentylowanym miejscu. Oczywiście optymalnie jest je przechowywać w prawidłach (czysta teoria ;-), które można zastąpić zgniecionymi kulami z gazety. Tym sposobem uchronimy obuwie przed deformacją.

Jacek Zabielski  2018-08

 
Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem (*)

Brak komentarzy
(C) Jacek Zabielski kontakt@globtrotuar.pl
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego